Cytotec misoprostol gebelik sonlandırma

Cytotec 200 Mcg isimli ilaç hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Cytotec asıl amacı mide ülserleri tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Cytotec‘de bulunan Misoprostol maddesi hamile kadınlar da doz artışı ile alınması durumunda %90 düşük yaptırmaktadır.

Birçok kadın için, hamileliği sonlandırmak zor bir karardır. Hamileliklerini sonlandırmaya kesin karar vermiş ve başka yöntemleri bulunmayan kadınlar en çok kullandığı yöntemlerden birisi de cytotec ilacıyla kendi kendine kürtaj uygulamasıdır. Ama uzmanlar tek başına bu işlemi uygulamasının yanlış olacağını yanında mutlaka bir arkadaşı eşi veya dostunun bulunmasının daha uygun olacağını belirtmektedirler. Daha çok istenmeyen bir durumda hamile kalıp bu durumdan bir an önce kurtulmayı düşünen kadınlar halk arasında düşük hapı olarak bilinen cytotec 200 mcg isimli ilacı aramaktadırlar. İstenmeyen gebeliklerin uzaması veya doğuma kadar gitmesi bazı kadınların gelecekte daha büyük sıkıntılara yol açacağı amacıyla bu yola gitmektedirler.

Hiçbir kadın keyfi yere düşük yapma eğilimi içerisine girmez. Manevi yönden de gelecekte yaşanacak durumlar olacaktır. Kadın kesinlikle hamile olduğundan emin olmalıdır. Eğer hamilelik süresi 12 haftayı geçmişse, haplarla düşük, kadının tek başına asla uygulamaması gereken bir yöntemdir.

Cytotec ilacında bulunan Misoprosol, rahim kasılmalarına sebebiyet verir. Buna bağlı olarak rahim, hamileliği sonlandırır. Ağrılı kramplar, normal adette görülenden daha fazla vajinal kan kaybı, bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Bir doktor tarafından tedaviyi gerektirecek kadar ağır kanama riski bulunmaktadır.
Misoprostol ile bir kürtajın gerçekleşme şansı %80’den fazladır. Misoprostol hemen hemen her ülkede eczanelerde satılmaz. Ülkelerin kürtaj politikasına göre satışı düzenlenmiştir. 2012 yılına kadar Türkiye’de eczaneler de satışı yapılan cytotec çıkarılan kürtaj yasası düzenlemesiyle eczanelerden toplatılmıştır. Nedeni ise cytotec ilacının amacı mide ülserleri tedavisi olup kullanım amacı dışına çıkılarak kadınların düşükte kullanmalarıdır. Şuan herhangi bir eczaneye kadın olarak girip cytotec sormak eczacının size suçlu gözlerle bakmasına neden olacaktır.

Cytotec Misoprostol 200 mcg halen ülkemizde aktif olarak devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinin kadın doğum bölümlerinde riskli gebeliklerin kürtajsız sonlandırılmasında kullanılmaktadır.

Misoprostol ile gerçekleşen kürtaj deneyimi ve riskleri, kendiliğinden gelişen düşük ile benzerdir. Kadınlar düşük işlemi olması için bu ilacı yutarak kullanmazlar. Daha çok dil altında emilerek kullanılan bu ilaç uzmanlar tarafından kullanımı detaylı şekilde anlatılır. Hamile kadınlar cytotec ilacı kullanarak adet şeklindeki kanamalarla istenmeyen gebelikleri sonlandırmaktadır. Cytotec kadınların düşük yapmasında kullandığından halk dilinde adı düşük hapı olarak isimlenmiştir.

Satışı artık genellikle internet ortamında yapılan bu ilaç yurt dışına gidenlerin yanında belirli sayıda getirdikleri ilaçlardır.

Cytotec 200 Mcg pfizer ilaç firması tarafından üretilmekte olup FDA Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Aynı zaman WHO Dünya Sağlık Örgütü tarafından desteklenmektedir. Dünyada 50’den fazla ülkede kullanılmaktadır.

Sizlere daha önce Cytotec Düşük Hapı Nedir? adlı makalemizde de benzer konuyla ilgili tanıtım yapmıştık. Hepinize sağlıklı mutlu günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir