Düşük Yapmak için Kullanılan ilaç

İstenmeyen gebeliklerin doğal yollarla sonlandırılması anne için son derece önemlidir. İlerleyen dönemler de tekrar hamile kalmaya etki etmemesi ve sağlık vücudun kendi kendine işlemi uzmanlarca tavsiye edilen bir durumdur.

Günümüzde istenmeyen gebeliklerin erke sonlandırılması ilaçla da mümkündür. Kürtaj ülkemizde yeterli derecede gelişmemiş olup ayrıca gizlilik taşımamaktadır. Cerrahi müdahale yaşamak ve kürtaj psikolojisi yaşamak istemeyenlerin en çok başvurduğu yöntemlerden biride düşük yapmaya yarayan halk arasındaki adıyla düşük haplarıdır.

Peki düşük hapları nelerdir? diye soracaksanız makalemizde bu konuda sizlere bilgiler vermeye çalışalım. Ayrıca internet ortamında da Düşük yapmak için kullanılan ilaç olarak google arama motorunda oldukça aranmaktadır.

2012 yılına kadar eczaneler de kolayca bulunabilen cytotec isimli ilaç kadınların istenmeyen gebeliklerini sonlandırdığı düşük ilacı olarak bilinir. 2012 yılında çıkarılan kürtaj düzenlemesi nedeniyle düşük yaptıran ilaç eczanelerden toplatılmıştır. Asıl amacı mide ülserleri tedavisinde kullanılan bu ilaçla kadınlar istenmeyen gebeliklerini sonlandırmaları  nedeniyle kullanım amacı dışına çıkıldığı gözlemlenerek eczanelerde satışı durdurulmuştur. Cytotec 200 mcg Misoprostol maddesi içerdiğinden hamile kadınlarda doz artırımı yapıldığında düşüğe neden olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır.

Cytotec 200 mcg ilaç ülkemizde hala devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinin kadın doğum bölümlerinde riskli gebeliklerin sonlandırılmasında aktif olarak kullanılmaktadır.

Cytotec düşük yaptıran mide ilacı olarak da bilinir. Erken dönemde hamilelik hapları kullanarak gebelik sonlandırılabilir bu işlem medikal ilaç kullanılarak gerçekleştirilir. Kadınlar cytotec ilacını kullanarak 12 haftaya kadar olan gebeliklerine kendi kendine düşük yaptığı bilindiğinden kürtaj düzenlemesi nedeniyle satışı durdurulmuştur. Ülkemizde 10 haftaya kadar kürtaj yasal olarak yapılabilmektedir.

Cytotec düşük hapı nerede satılır? Cytotec eczanede satılır mı? gibi gelen sorularınıza cevap vermek gerekirse;

Cytotec eczanelerde satışı durdurulmuştur. Daha çok yurt dışına gidip gelenlerin internet ortamında satışını yaptığı bilinmektedir. Bu ilacın bulunmaması nedeniyle sahtesini üretip satışı yapıldığı bilinmektedir. İnsan sağlığına zararlı içinde ne olduğu belirsiz maddeler bulunan bu ilacın sahteleri kadınlar da ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

 

Güvenmediğiniz insanların hesaplarına para gönderimi yapmayınız! İlaç yerine kargo ile asprin geldiğinde bu durumu kimseye anlatamazsınız. Giden paranıza mı, yoksa aldandığınıza mı üzüleceksiniz bunları unutmayalım.

Biliyoruz ki; düşük yapmak son derece zor bir karardır.  Gelecekte çok daha fazla problem yaşanacağından mecburiyet taşıdığından kadınlar düşük yaparak istenmeyen gebeliklerine son vermek istemektedirler.

Google‘den aldığımız verilere göre bu makaleyi yazmayı uygun gördük. Umuyoruz ki açıklayıcı bilgiler vermeye çalışmışızdır. Sormak istediklerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Hepinize sağlıklı, mutlu günler dileriz.

 

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir